62 Rajd Barbórka na Autodromie Słomczyn
Rajd Barbórka powraca na Autodrom Słomczyn. Już 7 grudnia w…
Uwaga zawodnicy. Ruszyły zapisu do I rundy Oponeo Mistrzostwa Polski Rallycross na Autodromie Słomczyn w terminie 7 i 8 kwietnia. Zgłoszenia tradycyjnie przyjmowane są przez formularz na stronie INSIDE PZM.
Czym jest rallycross?
Rallycross to forma krótkich, ale bardzo emocjonujących i efektownych wyścigów samochodowych odbywających się na zamkniętych obiektach (torach) o mieszanej – szutrowo-asfaltowej nawierzchni. Długość toru to około 1 km. Wyjątkiem są tu francuskie rozgrywki Trophee Andros, które także spełniają kryteria rallycrossu, z tą jednak różnicą, że odbywają się na śniegu i lodzie.
W rallycrossie cała akcja rozgrywa się na krótkim i kompaktowym obiekcie, dzięki czemu widzowie zgromadzeni na trybunach, jak również przed telewizorami, mogą jednocześnie oglądać pojedynki w praktycznie każdym miejscu toru. Walka jest niezwykle zacięta, a między samochodami bardzo często dochodzi do kontaktów i przepychanek, a to wszystko przy wysokich prędkościach i w widowiskowych poślizgach.
Organizatorzy, czyli kto za tym stoi?
W sezonie 2017 sponsorem tytularnym cyklu jest OPONEO. Organizacją mistrzostw zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.
Samochody, czyli czym można się ścigać?
W rallycrossie zawodnicy ścigają się samochodami zbudowanymi w oparciu o zwykłe seryjne modele. Samochody grupowane są w różnych klasach – w zależności od stopnia zaawansowania przeróbek, a co za tym idzie – mocy i osiągów. W OPONEO Mistrzostwach Polski w Rallycrossie zawodnicy mogą rywalizować w jednej z tych klas:
SuperCars – najmocniejsze i najbardziej zaawansowane konstrukcje. W tej klasie samochody mają napęd na 4 koła, a napędzane są turbodoładowanymi silnikami o pojemności do 2058 cm3 (benzyna) lub 2333 cm3 (diesel). Auta tej klasy rozwijają moc dochodzącą nawet do niesamowitych 600 KM i przyspieszają do 100 km/h w czasie poniżej 3 sekund. Zwycięzca klasy SuperCars otrzymuje tytuł Mistrza Polski w Rallycrossie.
SuperNational OPEN – w tej kategorii rywalizują zawodnicy dysponujący samochodami z napędem na jedną oś – przednią lub tylną i silnikami o pojemności od 2000 cm3 do 5000 cm3.
SuperNational S2000 – to klasa dla kierowców w samochodach z napędem na jedną oś – przednią lub tylną i silnikami o pojemności do 2000 cm3.
BMW e36 – klasa markowa, jak nazwa wskazuje, przeznaczona dla zawodników w różnych wariantach BMW e36, napędzanych seryjnymi silnikami o pojemności do 2000 cm3.
SC – kolejna z klas markowych, utworzona z myślą o kierowcach, którzy chcą rywalizować w rallycrossie za kierownicą Fiatów Seicento lub Cinquecento napędzanych seryjnym silnikiem o pojemności 1108 cm3.
126p – kategoria, w której ścigają się zawodnicy dysponujący samochodami, które zmotoryzowały Polskę, czyli Fiatami 126p. Małe, ale dzielne Fiaty napędzane są silnikami o pojemności 652 cm3.
Organizatorzy cyklu dopuszczają możliwość utworzenia kolejnej klasy pod warunkiem, że taką wolę zgłosi co najmniej czterech zawodników planujących regularne starty w całym sezonie 2017.
Zasady, czyli jak wyglądają wyścigi?
Runda OPONEO Mistrzostw Polski w Rallycrossie składa się z wolnych treningów, biegów kwalifikacyjnych, dwóch biegów półfinałowych i finału.
Kwalifikacje: Rozgrywa się 4 wyścigi (biegi) kwalifikacyjne. W każdym z nich może wystartować maksymalnie 5 zawodników. W trakcie tej części zawodów kierowcy otrzymują punkty za miejsca zajęte w biegach kwalifikacyjnych. 12 zawodników, którzy wywalczyli najwięcej „oczek” przechodzi do półfinałów.
Półfinały: W każdym z dwóch półfinałów startuje maksymalnie 6 zawodników. Kierowcy zajmujący po czterech biegach kwalifikacyjnych pozycje: 1, 3, 5, 7, 9 i 11 startują w półfinale A. Z kolei zawodnicy, którzy w klasyfikacjach zajęli miejsca 2, 4, 6, 8, 10 i 12 ruszają do walki w półfinale B. Pierwszych trzech kierowców każdego z biegów półfinałowych awansuje do finału.
Finał: W tym biegu kierowcy są ustawiani wg miejsc zajętych w półfinałach. Im lepszy występ w biegach półfinałowych, tym lepsza pozycja startowa do wyścigu finałowego. Najszybszy zawodnik finału to jednocześnie zwycięzca całych zawodów (rundy OPONEO Mistrzostw Polski w Rallycrossie).
Punktacja, czyli o co walczą kierowcy?
Zawodnicy rywalizujący w OPONEO Mistrzostwach Polski w Rallycrossie walczą o tytuły mistrzowskie – w klasyfikacji poszczególnych kategorii, a także o tytuł w klasyfikacji zespołów sponsorskich. O tym, kto założy mistrzowską koronę decyduje suma punktów zdobytych w ciągu całego sezonu.
Kierowcy startujący w rundach OPONEO Mistrzostw Polski w Rallycrossie otrzymują punkty za wyniki wywalczone w biegach kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałowym. To oznacza, że nie zawsze zwycięzca całej rundy zdobywa najwięcej punktów. Jak to wygląda w praktyce:
Kwalifikacje: najlepsza szesnastka zawodników zdobywa punkty wg klucza: 16, 15, 14, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 i 1 pkt.
Półfinały: w każdym z biegów kierowcy punktują wg klucza: 6, 5, 4, 3, 2 i 1 pkt.
Finał: w ostatnim wyścigu zawodów także zdobywane są punkty zgodnie ze schematem: 8, 5, 4, 3, 2 i 1 pkt.
Zawodnicy klas markowych (BMW e36, S.C. i 126 p) będą rywalizować w 6 rundach (bez zawodów na Litwie), a do końcowej klasyfikacji będzie zaliczane 5 najlepszych wyników.
W przypadku klas SuperCars i SuperNationals kierowcy będą walczyć o punkty w 7 rundach, a w końcowej klasyfikacji będzie uwzględniane 6 najlepszych wyników.
Joker Lap, czyli taktyka
W rallycrossie triumfują zawodnicy, którzy najlepiej łączą szybką i skuteczną jazdę z odpowiednią taktyką. Ta opiera się o decyzję o tym, kiedy przejechać Joker Lap, czyli okrążenie toru prowadzące alternatywną trasą. Na niektórych obiektach alternatywna trasa jest szybsza, a na innych – wymaga więcej czasu. W każdym z biegów kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałowym zawodnik ma obowiązek raz przejechać Joker Lap. Nie może go ominąć ani przejechać więcej niż raz.
Przykładowo, jeżeli po starcie kierowca utknął za zawodnikiem, którego nie może wyprzedzić, to skorzystanie z Joker Lap może mu pozwolić na zmianę pozycji na torze i jazdę swoim – szybszym tempem. Z kolei kierowca, który jest na prowadzeniu może budować swoją przewagę i wykorzystać Joker Lap na ostatnim kółku kończąc je na prowadzeniu, dzięki zbudowanej wcześniej przewadze.
Tory i kalendarz, czyli co i gdzie?
W sezonie 2018 OPONEO Mistrzostw Polski w Rallycrossie zawodnicy będą walczyć w 7 rundach:
7-8 kwietnia – Autodrom Słomczyn (MPRC)
12-13 maja – OPONEO Motopark Toruń (MPRC + FIA CEZ)
23-24 czerwca – Autodrom Słomczyn (MPRC)
28-29 lipca – Vilkyciai Rallycross (MPRC + LASF)
1-2 września – OPONEO Motopark Toruń (MPRC)
15-16 września – Autodrom Słomczyn (MPRC + LASF + FIA CEZ)
13-14 października – OPONEO Motopark Toruń (MPRC)